• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Adiyaman-Celikhan-Tutunculuk-1729394590676396/?fref=ts
Müşteri Girişi


DUYURU

Nargile Tütünü Nasıl Seçilir ?

Tütünde nelere dikkat edilmeli?

Kaliteli bir tütünde dikkat edilecek en önemli şey tütünün bol duman vermesidir. Aroması hangi meyveden yapılmışsa dumanında o meyvenin kokusu keskin bir şekilde bulunmalıdır. Böylece duman ağızda meyvenin tadını bırakır. Yüksek kalitede olan tütünlerin kokusu sadece ilk 10 dakikada değil nargile bitene kadar devam etmelidir. Ağızda acı bir tat yerine meyvenin aromasını bırakmalıdır. Kaliteli bir nargile tütünü normal bir içim şekliyle en az 1,5-2 saat süreyle içilebilmelidir.

Tütünün kalitesi nasıl anlaşılır?

Tütün kalitesini bazı faktörlere bakarak anlayabiliriz;

Tatlılık; tütünde karbonhidrat oranına bağlı olarak ürünlerin tatlılık nüansları ortaya çıkar. Ürünün dörtte biri yandıktan sonra derin bir nefes çekip dumanı ciğerlere almadan ağız boşluğunda yaklaşık 5 saniye kadar tutup dışarı bırakarak dil üzerinde bıraktığı etkiye göre tatlılık veya acılık durumu tespit edilir. Acı tütünler ağır olduğundan pek tercih edilmez.

Koku; Tütünlerin yeşilken ve kıyılmış haldeki kokuları ile içerken verdikleri koku birbirinden farklıdır. Tütünlerin yaprak haldeki kokusuna zahiri (görünen) koku denir. İçilirken meydana gelen dumanın kokusuna ise içim kokusu denir. Yurdumuzda üretilen tütünlerin hücrelerinde boşlukların az olması nedeniyle tütünlere sonradan koku ve katkı maddesi eklemek neredeyse imkânsızdır.

Kül rengi; Tütün külünün rengine bakmak kalitesini anlamamıza yardımcı olacak en önemli faktördür. Kül rengi ne kadar açıksa tütün o kadar kalitelidir. Kimyasal yönden de kül renginin, iyi yanma ve organik maddelerin tam yanması ile yakın ilişkisi vardır. Organik maddelerin bir kısmı yanmadan kömürleşirse renk siyaha doğru gider. Kül rengi ile kalite değeri arasında ilişki beş gruba ayrılır.

1- Açık renk(beyaz): Üstün kaliteli,

2- Açık gri: Kaliteli,

3- Gri: Orta kaliteli,

4- Koyu gri: Düşük kaliteli,

5- Siyah: Çok düşük kaliteli.

Nerede yetişir?

Dünyada birinci sınıf nargile tütünü İran’ın İsfahan bölgesinde yetişir. Yüzlerce ülkeye dağılan İsfahan tömbekisi ülkemizde de bir hayli rağbet görmekte.


Yorumlar - Yorum Yaz


face like
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret71945
Copyright © 
www.toptanadiyamantutunu.com
Tüm Hakları Saklıdır. Içerikler Izinsiz Kullanılamaz.
2016 - 2017
 
like